Бізнес, який змінює світ на краще!
Вхід
ПублікаціїДіяльністьІнвесторамСтартапамКомпаніяПерсональні сервіси
Про авторів
Ольга Булавченко
Спеціаліст інвестиційної компанії
16 червня 2014  ▪  Ольга Булавченко
Віртуальний офіс в умовах кризи
Альтернатива супроводу робочого процесу

Останні півроку наша країна переживає тяжкі, трагічні часи, які пов'язані із глибокою соціально-політичною кризою, результатом якої є стрімкий економічний спад. Крах банківської системи, викриття численних фінансових махінацій колишніх очільників країни — все це призвело до масових звільнень, руйнації ділових відносин, дестабілізації економічного життя в цілому. Аби не втратити рівновагу, нам всім необхідно залишатись мужніми та щохвилини рухатись до «світла в кінці тунелю»: роботодавцям, найманим працівникам та малим підприємцям.

Вимушені умови запровадження тотальної економії при збереженні джерел отримання доходів в бізнес-середовищі сприяли появі такого явища, як працівник нового покоління — номад. В перекладі з англійської цей термін має декілька значень: бродяга, кочівник, любитель зміни місць, мандрівник. Хоча всі ці слова відрізняються за своєю характеристикою, проте, об'єднані головним змістом — відсутністю постійного місцеперебування. Одразу може виникнути питання: у чому полягає принципова різниця вищевказаного номада і, наприклад, залучення фрілансера або перехід на обслуговування аутсорисингу?

Відповідь з позиції власника бізнесу

Знижуючи постійні та зміні витрати, управлінець намагається оптимізувати їх, та звести до мінімуму. Створення віртуального офісу являється альтернативним варіантом такої оптимізації, що дозволяє створити середовище, яке команда співробітників використовує для ефективного ведення справи, за допомогою комунікаційних можливостей Інтернету. Таким чином, номад стає структурною функціональною одиницею такого процесу, а самим номадом виступає і керівник, і перевірений часом працівник.

Натомість, фрілансери, як правило, самостійно займаються пошуком роботи, беручись лише за ті проекти, що їх зацікавили. Їм притаманний низький рівень відповідальності, що зумовлено:

 • по-перше, відсутністю юридично оформлених ділових відносин;
 • по-друге, високим рівнем зайнятості на багатьох інших проектах;
 • по-третє, відсутністю стабільних прибутків.

Звісно, співпраця із фрілансерами значною мірою є дешевою, але:

 • ви ніколи не довірите важливі проекти «аби кому»;
 • до такої співпраці, частіше за все, вдаються для реалізації короткострокових одноразових завдань;
 • діапазон послуг, що надаються досить вузький.

Залучаючи аутсорсингову компанію власник може збільшити рентабельність бізнесу, скоротивши таким чином витрати на обслуговування бізнес-процесів. Окрім того, це дозволяє поспостерігати за чужим досвідом. Але і тут є свої недоліки, які можуть спричинити наступні негативні наслідки:

 1. Довіривши внутрішню інформацію існує загроза невиконання конфіденційності.
 2. Часта зміна працівників компанії, що надає послуги аутсорсингу може приводити до відсутності повноти інформації, щодо стану інфраструктури клієнта.
 3. Вартість послуг аутсорсинг-компаній, які зарекомендували себе на ринку можуть перевищувати вартість наймання внутрішнього працівника, а маловідомі компанії не завжди є надійними.
 4. В умовах економічної дестабілізації існує ризик банкрутства самої аутсорсингової компанії, що породжує додаткові проблеми з пошуку нового виконавця.

Також варто взяти до уваги, що для роботи зовнішнього працівника, дуже часто, необхідною умовою є наявність стаціонарного робочого місця. Ще одним важливим аргументом є те, що 90% послуг аутсорсингу складають ІТ-послуги та консалтинг. Це, в свою чергу, знижує привабливість перспектив співробітництва з такими організаціями, через низьку диверсифікацію послуг.

На нашу думку, обираючи номад-концепцію для забезпечення організації бізнесу, керівник отримує одразу декілька переваг:

 • суттєво знижує витрати на утримання офісу (приміщення частіше за все перебуває в оренді);
 • надає можливість роботи в режимі вільного графіку з урахуванням індивідуального рівня продуктивності (час результативної роботи офісного працівника, зазвичай, складає не більше 4 годин, при цьому, в різні проміжки доби одні більш працьовиті, сили інших перебувають на спаді);
 • власне перебування в альтернативному часовому проміжку;
 • сприяє саморозвитку співробітників, які мають можливості для створення власних проектів.

Відповідь з позиції найманого працівника

Будучи фрілансером чи співробітником аутсорсингової організації ви:

 • в першому випадку — не маєте зобов'язань рівно на стільки, на скільки не маєте й прибутку;
 • в другому випадку — залишаєтесь найманим працівником в усталених часом рамках (графік, стабільний невисокий рівень можливих доходів, відсутність часу на саморозвиток).

Стаючи номадом, перед вам відкриваються широкі можливості. Залишаюсь частиною компанії, виконуючи покладені на вас обов'язки, ви можете:

 • здобувати нову освіту;
 • пробувати себе у якості стартапера в різних сферах;
 • займатись іншими цікавими проектами;
 • підвищувати наявний професійний рівень;
 • працювати в різних регіональних просторах;

Все це в сукупності, на нашу думку, лише сприяє розвитку людини як особистості, покращує її здібності та навички, розширює її світогляд, робить всебічно розвиненою та багатопрофільною.

Особливості застосування номад-концепції

Стати номадом самому та надати таку можливість членам свого трудового колективу більш раціонально управлінцю невеликої компанії. Мається на увазі все: від чисельності працівників до масштабів самого бізнесу. Таке застереження обумовлене тим, що віртуально керувати діями більше ніж 20 людей досить важко, а керувати такими діями на промислових, сільськогосподарських, енергетичних, будівельних підприємствах просто не можливо. Тільки посередницькі, або ж, обслуговуючі компанії в рамках однієї корпорації, можуть собі дозволити застосування номад-концепції в зазначених галузях економіки.

Якою б економною не була новаторська ідея обслуговування бізнес-процесів, витрати на її реалізацію все ж такі існують. Для ефективного її застосування співробітникам, на чолі із керівником, все ж таки варто проводити зустрічі з певною періодичністю. Виявилось, що місця для таких заходів існують, і називаються вони коворкінги. Лише в Києві їх кількість перевищує 10 закладів. В залежності від місця розташування, кількості послуг та мети відвідування, деякі з них пропонують три рівні комфорту: економ, преміум та бізнес. Всі вони оснащені сучасною офісною технікою та засобами комунікацій, бібліотекою, кімнатами для роботи, переговорними приміщеннями і т.д. Окрім того, там же ви маєте можливість:

 • поїсти, відпочити та розважитись (присутнє повноцінне меню, кавова карта; настільні ігри);
 • розвиватись та спілкуватись (відвідати цікаві тематичні семінари, бізнес-класи, профі-групи; прослухати лекції; побувати на презентації).

Одним словом коворкінг — це універсальна площадка для проведення конференцій, тренінгів, закритих та відкритих заходів різного спрямування з елементами комфорту. Вартість послуг зазвичай залежить від часу перебування і складає від 15 до 50 гривень за годину. Деякі заклади встановлюють вартість за день, тиждень або місяць. Враховуючи відсутність потреби постійного відвідування, коворкінг являється економним простором для роботи, як для управлінця так і для найманого працівника.

На нашу думку, описаний вище не звичний, але тим не менш, привабливий метод організації ведення справ є досить цікавим та сучасним. Рухаючись у ногу з часом не варто нехтувати такою альтернативою, при наймі, такий досвід може принести у ваш бізнес багато нового, цікавого та корисного. Адже, надаючи своєрідну свободу офісному працівнику, ви спонукаєте його до відкриттів, саморозвитку, та великого бажання створювати нові цінності на користь вашої справи.

Отже, право вибору як завжди залишається зам вами: офіс, аутсорсинг, фріланс чи номад. В будь якому випадку важливо зберігати та цінити здобутий досвід, робити висновки для послідуючих важливих кроків, а також  пам'ятати, що  взаємодія та самоорганізація — являються одними із невід'ємних складових успіху.

І, на останок, наводимо перелік та порівняльну таблицю* основних коворкінгів Києва, де ви зможете реалізовувати свої плани не залежно від того хто ви: керівник чи працівник. Успіхів!

«Часопис»

«Коворкінг Голосіївський»

«Циферблат»

«Bibliotech»

«Creative space 12

«Kievworking»

«Work-n-Roll»

* Інформація, викладена в таблиці взята із сайту http://ain.ua/

comments powered by Disqus
Аналітичні матеріали, актуальні проблеми бізнесової спільноти, політика, економіка та юриспруденція.
© 2013 ILand Management
Всі матеріали сайту є власністю компанії «ILand Management» або інших своїх шанованих власників. Передрук заборонено.
Зворотний зв'язок