Бізнес, який змінює світ на краще!
Вхід
ПублікаціїДіяльністьІнвесторамСтартапамКомпаніяПерсональні сервіси
Про авторів
Віктор Хелемський
Партнер компанії ILandMgt
17 липня 2014  ▪  Віктор Хелемський
Презентація проекту реформування податкової системи
Власна думка

1. Поки проект знаходиться на стадії презентації, представленої на сайті Мінекономрозвитку, в концептуальному вигляді.

2. Позитивні моменти:

 • Зменшення кількості податків – дуже багато податків, що ліквідуються просто себе не окупали за рахунок складності адміністрування та низької питомої ваги з формуванні бюджету. Їх скасування – безумовний позитив.
 • Скорочення ЄСВ – проблема, яка вже давно назріла, але розгляд її має здійснюватися в комплексі з усіма нарахуваннями та утриманнями з фонду заробітної плати. Тоді й буде видно кінцевий ефект для працівника і роботодавця, оскільки очевидно, що частина витрат на детінізацію заробітних плат роботодавець перенесе на працівника, що призведе до скорочення реальної заробітної плати. Крім того, слід враховувати, що детінізація заробітних плат очевидно призведе до збільшення ПДВ до сплати. Тому варто зпівставляти сукупні витрати під час платежу на податкові ями й майбутні платежі до бюджету при відсутності таких. Якщо витрати при детінізації будуть в рази перевищувати вартість платежів на ями – рано чи пізно вони знову з'являться.
 • Об'єднання всіх соціальних фондів.

3. Суперечливі моменти:

 • Введення системи 7/17 очевидно збільшить обігові кошти підприємств, проте очікувані ефекти не спрацюють, якщо впровадження такої системи не буде поєднано з реформою регулювання експортно-імпортних операцій. Закриття внутрішніх податкових ям – питання виключно адміністративне і знаходиться в рамках належного виконання чинного законодавства. Питання регулювання експортно-імпортних операцій – більш глибоке, оскільки чинна система валютного контролю абсолютно не відповідає сьогоденним реаліям бізнесу, тим самим породжуючи колосальний попит на тіньові валютні перерахування, «сірий» імпорт і податкові ями для легалізації такого імпорту. Саме тому зв'язка проблем «валютний контроль – митна служба – податкова служба» вимагає рішення в рамках податкової реформи.

Крім того, різниця ставок ПДВ неминуче породить схеми по оптимізації оподаткування, оскільки різниця ставок значна (наприклад збільшити списання товару, або завищувати вхідну ціну товару на підприємстві – кінцевому продавці). Крім того, це знизить обсяги податку на прибуток підприємств – кінцевих продавців.

 • Відкриття окремих рахунків по ПДВ, з однієї сторони (з точки зору адміністрування ПДВ) – безумовний плюс. З іншої сторони – очевидне заморожування оборотних коштів на рахунках банків, а з урахуванням нестабільності банківської системи в систему ризиків несплати податків крім платника податків та держави додається банківська система.
 • Не дуже зрозумілий механізм альтернативних перевірок податковими чи аудиторськими органами: якщо аудиторський звіт буде визнаватися податковими органами достовірним в частині узгодження податкових зобов'язань, слід посилити ліцензування аудиторських фірм, щоб уникнути зловживань з боку платників податків.

4. Моменти, які важливі, але не висвітлені:

 • Прозорість витрачання бюджетних коштів. На поточний момент ухилення від сплати податків має два основні мотиви: скорочення витрат і відсутність доцільності в умовах непрозорості витрачання бюджетних коштів. Попросту кажучи – навіщо платити податки якщо:

а) можна не платити;

б) незрозуміло куди вони підуть.

Тому при проведенні податкової реформи впровадження прозорої системи контролю витрачання бюджетних коштів не тільки підвищить дисципліну сплати податків, а й посилить контроль в рамках державних закупівель.

 • Платежі за користування надрами – видобувне підприємство при підвищенні плати за надрокористування буде тільки збільшувати і без того колосальний обсяг неврахованого видобутку та продажу сировини на сірий ринок.
 • Проведення податкової амністії. Суть амністії незрозуміла, об'єкти і суб'єкти не визначені, чи буде така амністія елементом системи люстрації чиновників. Податкова амністія повинна бути нерозривно пов'язаною з подальшим контролем оподаткування доходів фізичних осіб, без такого елемента потреба у проведенні амністій ​​буде виникати періодично.
 • Контроль оподаткування доходів фізичних осіб – створення такої системи, що поєднує:
 1. саму діючу систему;
 2. систему реєстрації прав на рухоме і нерухоме майно;
 3. данні банків та небанківських фінансових установ щодо залишків на поточних і депозитних рахунках, кредитів, виданих фізичним особам, придбаних цінних паперів;
 4. систему контролю над безготівковими покупками фізичних осіб понад встановленого законодавством межі (зараз 150 000 грн.)
 5. данні про внески до статутного капіталу
 6. данні про інвестиції за кордон і т.д.

Такі дії дадуть можливість контролювати доходи та великі затрати фізичних осіб, здійснювати автоматичну перевірку їх балансу за звітний період. Якщо цього не зробити – в рамках чинного законодавства є дуже багато способів легального витрачання коштів, отриманих в обхід оподаткування.

comments powered by Disqus
Авторська колонка, персональний погляд, думки автора з приводу нагальних питань сьогодення. Позиція автора не завжди збігається з позицією редакції.
© 2013 ILand Management
Всі матеріали сайту є власністю компанії «ILand Management» або інших своїх шанованих власників. Передрук заборонено.
Зворотний зв'язок